Головна » Статті » Розробки уроків з інформатики 6 клас до підручника Ривкінд

Урок № 5 Базові алгоритмічні структури

Цілі:

  • навчальна: ознайомити учнів з видами сучасних персональних комп'ютерів;
  • розвивальна: розвивати інформаційну культуру, логічне мислення, пам'ять;
  • виховна: виховувати наполегливість у досягненні мети, старанність.

Тип уроку: формування навичок і вмінь.

Обладнання: комп'ютери, підручники, навчальне середовище виконання алгоритмів, схеми алгоритмів.

Хід уроку

І. організаційний етап

ІІ. перевірка домашнього завдання

ІІІ. відтворення і корекція опорних знань

самостійна робота

І варіант

ІІ варіант

Що таке алгоритм? (Дати означення)

Що таке програма? (Дати означення)

Назвати відомі вам форми подання алгоритмів

Що таке середовище виконання алгоритмів? (Дати означення)

Навести приклади виконавців алгоритмів

* Написати твір-мініатюру «Життя без алгоритмів»

IV. мотивація навчальної діяльності

— Залежно від складності, команди в алгоритмах виконуються по-різному. У деяких алгоритмах вони можуть повторюватися певну кількість разів (посадити 10 дерев), в інших — виконуватись залежно від якоїсь умови (якщо йде дощ, то взяти парасольку). Але велику кількість алгоритмів можна подати у вигляді команд, які виконуються в строгій послідовності, одна за одною, і тільки один раз. Такі алгоритми ми розглянемо на цьому уроці.

V. оголошення теми, мети і завдань уроку

VІ. вивчення нового матеріалу, правил і способів дій

Пояснення вчителя з елементами демонстрування

(як варіант — вправа «крісло автора»)

Організація роботи

Учень, який володіє навичками роботи з комп’ютером, грає роль учителя, пояснюючи решті учнів новий матеріал. Ця вправа стимулює бажання поглиблювати свої знання.

Загалом розрізняють такі структури алгоритмів:

  • слідування;
  • розгалуження;
  • повторення (цикл).

Якщо команди виконуються в певній послідовності і кожна команда виконується тільки один раз, то це структура слідування. Такий алгоритм також можна назвати лінійним.

— У 6 класі ми вивчатимемо лише лінійну структуру алгоритму. Структури повторення і розгалуження вивчатимемо в 7 класі.

Розглянемо лінійну структуру (структуру слідування) на прикладі алгоритму приготування чаю (з пакетика).

Урок № 5 Базові алгоритмічні структури

— Алгоритми, які ми розглядали на попередніх уроках (алгоритм приготування варених яєць, приготування бутерброда, каші, розпалювання вогнища та інші) мали саме лінійну структуру.

Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження (Варіант 2)

Колективна робота Завдання 1. Алгоритм обчислення значення виразу

40-(10-14): 8

— Зараз, під час розв’язування цього прикладу, ви користувались алгоритмом. Назвіть кроки цього алгоритму.

Урок № 5 Базові алгоритмічні структури

Завдання 2. Гра «Фокуси з числами»

— Я зараз буду фокусником і зможу передбачити результат. Задумайте число від 1 до 10 і виконайте всі дії:

1. Задумайте число.

2. Помножте його на 3.

3. Від результату відніміть 1.

4. Помножте на 5.

5. До здобутого числа додайте 20.

6. Поділіть здобуте число на 15.

7. Від результату відніміть задумане число.

Ви отримали 1!

— Як можна назвати цю послідовність дій? (Алгоритм)

— У якій формі можна було записати таку послідовність дій?

Скласти блок-схему цього алгоритму і записати її в зошит.

І. первинне застосування нових знань (пробні вправи)

робота з картками

Завдання 3. Скласти алгоритм «Чергування»

Правильно розставте дії за порядком.

Помий дошку.

Підніми стільці.

Змочи віник, підмети.

Витри пил.

Полий квіти.

— Хто буде виконавцем цього алгоритму? (Чергові, тобто кожен з учнів).

самостійна робота

Самостійно скласти блок-схему цього алгоритму в зошиті. Самоперевірка робіт.

Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження (Варіант 3)

колективне обговорення

— Які бувають структури алгоритму?

Урок № 5 Базові алгоритмічні структури

— Що означає структура слідування?

— Чи може в структурі слідування якась команда починатися словом «якщо»?

— Який алгоритм називаємо лінійним? Чому?

VІІІ. застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

Робота в зошитах

Скласти алгоритм посадки дерева.

IX. творче перенесення знань і навичок у нові чи змінені ситуації

виконання практичного завдання. інструктаж з БжД

Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми (Варіант 2) Учитель, враховуючи індивідуальні особливості учнів класу, самостійно визначає час і термін проведення комплексу вправ під час роботи (як правило, через 8-10 хвилин після початку роботи). Робота з програмним комплексом «Садівник»

(або аналогічним за вказівкою вчителя)

X. Домашнє завдання

1. Завдання за підручником

Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.

2. Додаткове завдання

Скласти самостійно алгоритм «Яєчня», «Кава». Виконати алгоритм «Фокус із числами» із членами своєї родини.

XІ. Підсумки уроку

Рефлексія. Варіант А

1. Під час уроку я дізнався.

  • зрозумів.
  • навчився.

2. Найбільше мені сподобалося.

3. На уроках найкраще в мене виходило.

4. Я мав (-ла) труднощі з.

5. Я хотів би ще дізнатися про.

Варіант Б

Завдання за підручником

XIІ. оцінювання роботи учнів

 

Категорія: Розробки уроків з інформатики 6 клас до підручника Ривкінд | Додав: illyaillya (29.10.2014)
Переглядів: 5397 | Теги: Тема 1. Алгоритми та їх виконавці | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar