Головна » Статті » Розробки уроків з української мови 5 клас

Урок №28, 29 мова 5 клас. ТЕМА: Контрольна робота з теми «Речення»

Урок №29 ТЕМА: Контрольна робота з теми «Речення»

МЕТА: перевірити отримані знання з теми «Речення»; виховувати повагу до фольклору, любов до природи, розвивати логічне й образне мислення, мовлення, спостережливість, пам’ять.

ХІД УРОКУ : І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ . ІІ. Інструктаж щодо виконання роботи.

 

ІІІ. Виконання роботи.

1. Які ви знаєте другорядні члени речення?

2. Для чого вони служать?

3. Що називається додатком? На які питання відповідає?

4. Дайте визначення означення. На які питання відповідає?

5. Який член речення називається обставиною? На які питання відповідає?

6. Запишіть речення. Визначте головні і другорядні члени речення.

Жили колись на світі хлопець і дівчина. Між ними виникло щире кохання. Та хлопець мусив Їхати в далеку дорогу. Перед розлукою з синіх очей дівчини покотилися сльози. З них про-росли квітки пам’яті. Їх називають незабудками.

7. Випишіть додатки разом із означенням з віршу.

Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В полінця зеленого, що росте смерічкою.

Буду я навчатись мови-блискавиці

В клекоті гарячім кованої криці,

В кореневищі пружному ниви колоскової,

В леготі шовковому пісні колискової.

8. Пояснювальний диктант. Запишіть загадки, знайдіть і підкресліть у них головні та другорядні члени речення, поставте до них питання (зверху олівцем). Напишіть зверху, якою частиною мови виражені обставини?

Умивається часто, але рушником не витирається. (Кіт)

Влітку відпочивають, а взимку дітей катають. (Санчата)

Вдень ховається. Вночі йде шукать собі харчі. Весь з тоненьких голочок. Як він зветься?

(Їжачок).

9. Складіть схеми речень.

1.Три явори посадила сестра при дорозі.

2.У полі холод ночі став відчутнішим.

3.Незабаром сюди мав прийти вчитель.

4.Дніпро – найбільша ріка в Україні.

5.За лісом широкі поля поволі й лагідно спускалися вниз.

IV. Підсумки уроку. V. Домашнє завдання. Контрольна робота з теми «Речення»

1. Які ви знаєте другорядні члени речення?

2. Для чого вони служать?

3. Що називається додатком? На які питання відповідає?

4. Дайте визначення означення. На які питання відповідає?

5. Який член речення називається обставиною? На які питання відповідає?

6. Запишіть речення. Визначте головні і другорядні члени речення.

Жили колись на світі хлопець і дівчина. Між ними виникло щире кохання. Та хлопець мусив Їхати в далеку дорогу. Перед розлукою з синіх очей дівчини покотилися сльози. З них про-росли квітки пам’яті. Їх називають незабудками.

7. Випишіть додатки разом із означенням з віршу.

Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В полінця зеленого, що росте смерічкою.

Буду я навчатись мови-блискавиці

В клекоті гарячім кованої криці,

В кореневищі пружному ниви колоскової,

В леготі шовковому пісні колискової.

 

 

8. Пояснювальний диктант. Запишіть загадки, знайдіть і підкресліть у них головні та другорядні члени речення, поставте до них питання (зверху олівцем). Напишіть зверху, якою частиною мови виражені обставини?

Умивається часто, але рушником не витирається. (Кіт)

Влітку відпочивають, а взимку дітей катають. (Санчата)

Вдень ховається. Вночі йде шукать собі харчі. Весь з тоненьких голочок. Як він зветься?

(Їжачок).

9. Складіть схеми речень.

1.Три явори посадила сестра при дорозі.

2.У полі холод ночі став відчутнішим.

3.Незабаром сюди мав прийти вчитель.

4.Дніпро – найбільша ріка в Україні.

5.За лісом широкі поля поволі й лагідно спускалися вниз.

Урок №28

Тема. КВК “Другорядні члени речення”.

Мета: закріпити знання, уміння, навички учнів, здобуті на попередньому уроці.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Щоб про речення все знати –

Починаймо працювати.

ІІ. Активізація розумової діяльності.

- Сьогодні ми проведемо змагання кмітливих, винахідливих, допитливих.

Кожен ряд учнів – команда. Спочатку слід обрати капітанів команд. Ними стануть ті, хто найшвидше і безпомилково сформулює визначення:

1-а команда – додатка;

2-а команда – означення;

3-я команда – обставини.

Дозволяю протягом хвилини “порадитися” з підручником: повторіть визначення другорядних членів.

ІІІ. Організація розумової діяльності учнів.

1. Визначення учнів, які додаватимуть бали, набрані командами (Кожна бездоганна відповідь – 9 балів).

2. Вибір лідерів.

- Сформулюйте визначення додатка, означення обставин.

3. Завдання на картках.

- Запишіть загадку на дошці, відгадайте її, підкресліть члени речення.

4. Творча робота (виконує весь клас, за винятком учнів, що працюють біля дошки).

Поширити речення обставинами. Підкреслити граматичні основи. Списати речення. Доповнити їх власною розповіддю так, щоб утворилося зв’язне висловлювання.

(Коли?)... Я йду вулицею.

Вечір надходить (Як?)...

Дивлюсь (куди?)...

Дерева (як?)... похитуються.

5. Складання усної лінгвістичної розповіді

- Хто швидше складе сну розповідь про те, що відображає ця схема?

Урок №28, 29 мова 5 клас. ТЕМА: Контрольна робота з теми «Речення»

6. Завдання на картках (робота біля дошки).

- Складіть речення за такими схемами:

7. Лінгвістична гра “Складіть схему”.

- Члени команди повинні зіграти роль того чи іншого члена речення. Прикріпивши до одягу відповідну емблему.

(Учитель читає речення, а учні, взявшись за руки, будують його схему).

1. На мальовничих берегах Дніпра розкинувся Київ.

2. Сьогодні я привітав бабусю.

3. Почалися осінні роботи в полі.

4. Моя мама любить квіти.

Робота з текстом. (Діти записують під диктовку текст у зошит).

8. З-поміж свят найбільше козаки шанували Покрову. Божу Матір вони вважали своєю покровителькою, заступницею і свято виконували головний девіз життя – захист православної віри (з журналу).

- У поданому тексті знайти всі додатки.

ІV. Оголошення підсумків уроку.

V. Домашнє завдання.

Написати маленьку розповідь про своє рідне село. Підкресліть у реченнях головні і другорядні члени.

Категорія: Розробки уроків з української мови 5 клас | Додав: illyaillya (21.04.2015)
Переглядів: 1799 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar