Головна » Статті » Розробки уроків з української мови 6 клас

Урок №35 мова 6 клас Морфологія. Загальна характеристика частин мови

Урок № 35

Тема: Загальна характеристика частин мови.

Мета: спираючись на здобуті учнями в попередніх класах знання, дати загальну характеристикусамостійних та службових частин мови, особливу увагу звертаючи на визначення частин

мови як категорії морфології; формувати вміння розрізняти частини мови, розпізнавати їху реченні та тексті, принципово розрізняти самостійні та службові частини мови; розвивати

увагу та спостережливість; культуру усного і писемного мовлення; виховувати повагу до української мови, до материнства, до родини.

Хід уроку

І. Повідомлення теми уроку.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з таблицею на стор. 43.

Робота біля дошки. Записати речення. З'ясувати , до яких частин мови належать вжиті в

реченні слова. Які частини мови є самостійними, які службовими? Пояснити, у чому полягає

відмінність між самостійними та службовими частинами мови. Розкрити суть термінів лек-

сичне значення слова та граматичне значення слова. Пояснити лексичне та граматичне зна-

чення виділених слів.

Мама знала пісень багато і виводила їх так гарно. Випадала часинка, й тато промовляв: “Заспівай нам, Ганно!” Зійшлися разом українці та й співають у три голоси.

Робота з підручником.

Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу на стор.44.

Попереджувальний диктант. У кожному реченні підкреслити члени речення та назвати

частини мови. Який розділ мовознавчої науки вивчає члени речення? Який – частини мови?

Де мати посіє, там стелиться ласка. Де мати посадить, там сходить добро. У мами рука і

легка, і прекрасна, а серце глибоке, як сивий Дніпро. Щедрість материнських добрих рук ми ще у

житті не оцінили. Досить мала з нами сліз і мук, досить віддала здоров» я й сили.

Бесіда.

1) Який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?

2) Якими спільними рисами характеризуються слова однієї частини мови?

3) Скільки частин мови є в українській мові?

4) Які частини мови є самостійними?

5) У чому полягає відмінність між самостійними й службовими частинами мови?

6) Які є службові частини мови?

7) Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових?

ІІІ.ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ.

Вправа 80.

Диктант із коментуванням. У кожному з речень назвати самостійні й службові частини

мови.

Мамине обличчя у дитинство кличе, із дитинства в юність поглядом веде. Мамине обличчя

сонця мені зичить. Мамине обличчя любе й молоде. Так непомітно проліта одна хвилина біля

мами, одна хвилина золота.

Вправа 81. Виконати завдання до вправи. Замінити незрозумілі слова звичайними, використо-

вуючи відповідні частини мови у своєму реченні.

Творча робота.

Скласти невелике висловлювання (4-5 речень) на тему “Хвилина біля мами”. У тексті творчої роботи вказати кілька самостійних і службових частин мови.

ІV.ПІДСУМОК УРОКУ.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Стор.43, 44. Вправа 82.

 

 

ЧАСТИНИ МОВИ

ІМЕННИК
Іменник любить називати
завжди на ймення кожну річ:
земля, країна, сонце, мати,
печаль і радість, день і ніч.


ПРИКМЕТНИК
Ознаку чи прикмету в слові
прикметник вказує тобі:
весняні котики вербові,
фіалки ніжні, голубі.

ЧИСЛІВНИК
Числівник вміє рахувати
(і, зауваж, не лиш ворон),
щоб знав ти, мало чи багато,
один, чи кілька, чи мільйон.


ЗАЙМЕННИК
Щоб не повторювать іменник,
числівник чи прикметник - час
уже згадати про займенник.
Він виручав мене не раз.

ДІЄСЛОВО
А дієслово ні хвилини,
повір, без дії не живе:
працює, вчить, співає, лине,
читає, грається, пливе.

ПРИСЛІВНИК
Завжди незмінний - взимку, влітку -
він виража ознаки слів.
І зустрічається нерідко,
і не зника повік-віків.


ПРИЙМЕННИК
Він поведе тебе до школи
і засміється під вікном.
Сипне зоринками довкола,
розкаже казку перед сном.

СПОЛУЧНИК
Сполучник схожий на місточок,
що члени речення єдна,
щоб ти не впав у слів струмочок,
тому що глибоко до дна.

ЧАСТКА
Про частку не забудь так само
і розкажи колись мені,
як важив, наче терезами,
що важливіше: так чи ні.


ВИГУК
У мові вигук теж по праву,
як рівня, місце посіда:
овва! добридень! леле! браво!
Тут не назвати всіх - шкода!

І тому, звісно, кожен
без них обійтися не може!

«В країна Морфології»

У цій я казці розповім
про всі частини мови:
Є самостійні серед них,
А деякі - службові.
Одні - самі собі пани,
Щось називають, діють...
А інші - буцім кріпаки:
Лише служити вміють.

Ось є Іменник - він, як цар,
Мов превеликий государ.
У нього є свої питання:
Питання - що? - для неістот,
Питання - хто? - для всіх істот.

Порадником царя там був
Прикметник, знаний дворянин.
До речі, сам ніколи він
Не буде десь стоять один -
Завжди лише він біля друга.
Прикметник мав свої питання
(їх більше є, ніж у царя)
Про всіх він знає: чий? чия?
Який? яке? які? яка?
Ознаки всіх він назива.

Іменник-цар жив у палатах,
Хоч і не дуже був багатий,
Все ж мав він і срібло, і злато.
Скарбник у нього дивний є:
Рахує він ну майже все.
І кількість, і число назве!
(Ім'я Числівник мав за те)
У нього є питання: скільки?
Воно одне, але ж своє.

Ось Дієслово - пан простий,
Самостійний, запальний.
Має він свої питання:
Що робить? та що зробить?
Дію всім він пропонує,
Бігать, рухатись зове.
Хоч він пан, та працю любить,
І без праці він на світі
І хвилини не живе.

Прислівник - обережний пан,
Стеріг він межі замку.
Ніхто туди не міг ввійти
Ні ввечері, ні зранку.
- Де? як? куди? і звідки ви?
Прислівник всіх питає
Й на відповідь чекає...

А от Займенник - -
хитрий генерал,
Своїх питань він і не мав,
Зате чужих собі набрав:
У всіх імен напозичав.

Щодо сполучника,
прийменника та частки -
Це вірні слуги всіх панів.
В єдине речення велике
Єднають тих господарні.

Вони хоч і питань не мають,
Проте усім допомагають.
І нам вони потрібні знову,
Щоб прикрашати рідну мову.

 

 

Категорія: Розробки уроків з української мови 6 клас | Додав: illyaillya (21.04.2015)
Переглядів: 4253 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar