Головна » Статті » Розробки уроків з української мови 6 клас

Урок №36 мова 6 клас. Іменник

Урок № 36

Тема: Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: повторити й систематизувати здобуті учнями в попередніх класах знання про іменник як частину мови, формувати вміння розпізнавати іменник, визначати його морфологічні ознаки, з’ясовувати синтаксичну роль іменників; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідного слова, до природи.

Хід уроку

І. Повідомлення теми уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізаця опорних знань учнів.

1. Бесіда на знання теоретичного матеріалу.

1) В якому розділі науки про мову вивчаються різні частини мови?

2) На які групи поділяються частини мови?

3) Назвати самостійні і службові частини мови.

ІІІ.ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Робота з підручником.

Рубрика «Пригадаймо» (с.82).

Князівство перше. Іменник

Стiй-но, друже, зупинись,

Все навколо роздивись.

Ось будинок, клени, квiти,

Кошеня, собака, дiти,

Рiчка, сонце, небо й гори,

А за ними — синє море,

Мiсяць, вечiр, день i нiч,

Стеля, вiкна, стта пiч.

Ось порiг, а ось пiдлога,

Ось — асфальтова дорога,

Ось — туман, ставок, вода,

Ось вам скло, а ось слюда,

Ось тварина, ось людина,

Ось малюнок, ось картина.

Все це добре пам’ятає

Й iменами називає

Іменитий помiчник —

Наш iменник-чарiвник.

 

 

Іменник — самостiйна частина мови, яка називає предмети i вiдповiдає на питання хто? або що? Змiнюється за вiдмiнками й числами i має чоловiчий, жiночий та середнiй рiд.

 

2. Робота біля дошки. Записати речення, вказати в них іменники. Визначити рід, число, відмі-

нок кожного іменника. Підкреслити члени речення, з’ясувати синтаксичну роль кожного з

іменників.

Патріотизм починається зі ставлення до своєї мови. Поняття рідної мови виступає поряд з

поняттям рідного дому, батьківської хати, материнського тепла, вітчизни. Культура мовлення – це

духовне обличчя людини. Мова єднає між собою представників певного народу у часі і в просто-

рі.

В и с н о в о к : за синтаксичною роллю у реченні іменник найчастіше буває підметом та

.додатком. Може бути також присудком, обставиною або означенням.

С л о в н и к. Патріотизм – щире й глибоке почуття любові до своєї Батьківщини

3. Вибірковий диктант. Виписати іменники. Довести, що виписані слова – іменники.

Зеленіти, зелений, зелень, працювати, праця, працьовитий, мужній, змужніти, мужність,

читання, прочитаний, низина, низові, запорізьке, Запоріжжя, сікти, Січ, січовий, січовик, наказ-

ний, наказує, наказ, татарський, татарин.

4. Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу на стор.47.

 

ІV.ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ.

1. Навчальний диктант. Іменники підкреслити. Визначити їх рід, число, відмінок, синтаксичну

роль. Пояснити лексичне й граматичне значення виділених іменників.

Українці любили ластівку і вважали її Божою пташкою. У колядках ця пташка віщує господа-

реві добробут, а сім’ї обіцяє благополуччя та щастя. Ластів’яче гніздечко під стріхою вважалось

за добру прикмету. Зруйнувати його – великий гріх. На обличчі винного з» явиться ластовиння.

Ластівка може й помститися. Вона літатиме до корови й псуватиме молоко. (З етногр. довідн.)

2. Записати речення, ставлячи іменники в потрібному відмінку. Визначити рід кожного

з іменників.

Не вчи (орел) літати, а (риба) плавати. Знати (сокіл) по (політ), а (молодець) з (постава).

(Горобці) боятись – (просо) не сіяти. Немає (сорока), щоб від свого (язик) не страждала.

(Нар.тв.)

3.«Поетична п’ятихвилинка». Прочитайте записаний на дошці текст. Знайдіть іменники,

Випишіть їх, провідміняйте, виділіть закінчення.

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

Так народу без мови нема.

V. Підсумок уроку.

VІ.Домашнє завдання.

Вивчити: _________ Вправа: _____________

 

Категорія: Розробки уроків з української мови 6 клас | Додав: illyaillya (21.04.2015)
Переглядів: 1669 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar